Prvi Startup Europe Week kao pokretač ekonomskog rasta

Europska unija u startup ekonomiji vidi veliki potencijal za stvaranje novih radnih mjesta i rast europskog tržišta, zbog čega je Europska komisija početkom veljače organizirala prvi Startup Europe Week kao događaj koji će spajati startup poduzetnike s ulagačima i institucijama koji im mogu pomoći pri razvijanju i realizaciji njihovih ideja.

Startup Europe Week inicijativa je Europske komisije u sklopu koje su od 1. do 5. veljače ove godine diljem Europe organizirani događaji na kojima se promovirala startup poslovna kultura, kao i njene mogućnosti u europskom poslovnom okruženju. Sveukupno je održano oko dvjestotinjak događanja u četrdeset zemalja, a ovo je njeno prvo izdanje.
“Cilj Startup Europe Weeka je promocija europskog startup tržišta, odnosno ideje da je Europska unija dovoljno ujedinjena da se u njoj startupi mogu razvijati, međusobno si pomagati i pronaći investitore u nekoj od drugih država EU”, rekao je za Hinu Ivan Brezak Brkan, osnivač i glavni urednik Netokracije, vodećeg  nezavisnog regionalnog magazina posvećenog digitalnom poslovanju, marketingu i kulturi, koji je uz zagrebački Impact Hub organizirao SEW događaj u Zagrebu.
Startup tvrtkama smatraju se tehnološke tvrtke koje razvijaju proizvod ili uslugu za koju se još uvijek način izlaska i djelovanja na tržištu.
Startupi s ove strane Atlantika
“Kao što jedna Silicijska dolina daje platformu za razvoj startupa, tako može djelovati i Europska unija, kao mjesto na kojem se mogu razvijati startupovi, bez potrebe da se odmah bježi na američko tržište”, kaže Brezak Brkan.
S njim se slaže Ivo Spigel, autor knjige European Startup Revolution u kojem je skupio 28 intervjua s 28 startup pokretača u Europi: “U startup svijetu ima puno mitova, jedan od njih je da ako radite startup, da morate ići u SAD, a drugi je da su svi vodeći startupovi američki”, rekao je Spigel.
Europa se od Sjedinjenih Američkih Država razlikuje po većoj regionalnoj različitosti i fragmentiranijem tržištu, što otežava i poslovanje. Zbog toga je SEW stavio u fokus one regionalne inicijative koje daju podršku europskim poduzetnicima u lokalnom kontekstu.
Njih obuhvaća pojam “startup ekosustav” koji označava “sve igrače na određenom tržištu koji mogu pomoći startupovima – od startup inkubatora i investitora, do medija i organizatora događanja”, rekao je Brezak Brkan, te dodao kako se “američki startup ekosustavi jako dobro promoviraju jer se sve što se dogodi u Silicijskoj dolini prenosi cijelom svijetu, dok se u Europskoj uniji, zbog jezičnih barijera i različitih kultura, to ne prenosi tako lako”.
Iz tih razloga jako je bitno da se pokaže da i u Europi, kao i u Hrvatskoj, postoji potencijal za daljnji razvoj startup industrije, smatraju organizatori.
SEW u Hrvatskoj 
Hrvatski startup ekosustavi i načini potpore koje hrvatski startupovi mogu dobiti na lokalnoj razini, promovirani su u Rijeci, Šibeniku i Zagrebu.
Dvodnevna inačica SEW-a u Zagrebu započela je u četvrtak u prostorijama Predstavništva Europske komisije u Zagrebu.
“Startup priča jako je važna Europskoj komisiji. Jean-Claude Juncker izabran je na jednoj jedinoj točki programa – stvoriti poslove u Europi”, rekao je na otvaranju događanja Ludolf Van Hasselt, voditelj Odjela za prioritetne mjere i političko izvještavanje Glavne uprave za komunikacije u Europskoj komisiji.
Van Hasselt je ukazao i na inicijativu #investEU, jednu od deset prioriteta Europske komisije za povećanje konkurentnosti, rasta, zapošljavanja i investicija.
Ta inicijativa kombinacija je tri cilja – osigurati da kapital stigne do realne ekonomije, otvaranje portala za investicije, gdje će se moći susresti investitori s poduzetnicima, te poboljšanje regulative i investicijske kulture, objasnio je Van Hasselt.
U nastavku događanja su institucije poput poput HAMAG-BICRO-a i Hrvatske gospodarske komore predstavile mehanizme kojima mogu pomoći poduzetnicima za rast svojih tvrtki, nakon čega su slijedila predstavljanja startup inkubatora i poslovnih anđela – investitora koji financijski, ali i svojim iskustvom, pomažu startupovima.
Kakva su iskustva uspješnih hrvatskih startupova pokazano je na panelu na kojem su govorili Tomislav Bilić iz Inchooa, Tomislav Car iz Infinuma, te Alan Sumina iz Nanobita.
Sve tri tvrtke bave se raznim tipovima web aplikacija, a njihovo poslovanje je u velikoj većini orijentirano na strano tržište, za koje kažu da ne funkcionira po nekim strogim pravilima, jer se poslovna kultura razlikuje od države do države, pa je potrebno prilagođavati svoj proizvod lokalnim aspektima.
Dotaknuli su se i problema pronalaska kvalificiranog kadra u Hrvatskoj, zbog kojeg odlaze i u druge države. Tako tvrtka Nanobit, koja je specijalizirana za igrice za iOs i Android platforme, u planu ima otvaranje ureda u Bukureštu.
“Ako mi pošaljemo našu firmu u London, Ljubljanu ili negdje drugdje u svijetu, ona će zapošljavati i u Hrvatskoj, a to je krajnja korist, da se ovdje zapošljavaju ljudi, da se pronađe što više novih talenata koji će stvarati nove startupove. A to što će oni pokupiti znanje izvana, pa neka pokupe, bit će nam svima bolje”, rekao je Brezak Brkan Hini na temu odlaska hrvatskih startupova u svijet.
Drugog dana zagrebačke inačice SEW-a održan je Startup speed-dating, interaktivni događaj na kojem su sudionici, startup poduzetnici, imali prilike komunicirati s poduzetnicima i stručnjacima za startupove na desetak stolova kojima su kružili tokom večeri. Koncept je nastao po uzoru na trend brzih spojeva popularan u svijetu proteklih godina, gdje sudionici imaju pet minuta da osvoje svoje sugovornike, osim što u ovom slučaju rezultat nije ljubavna veza, nego poslovna suradnja.